Acum este Mie Oct 22, 2014 9:57 am

Nu imi mai indica viteza...

Probleme mecanice: intrebari, raspunsuri si sfaturi.

Moderator: tudor777tudor

• Autor

Administrator

Mustang

Administrator

Vârsta: 27
  • Masina: Daewoo Matiz E / Euro 2 / 2004

Re: Nu imi mai indica viteza...

MesajDum Ian 13, 2013 11:05 am

viewtopic.php?f=8&t=339&hilit=bec+rezervor

Pe acest topic se discuta despre problemele aparute la indicatorii rezervorului de benzina. Iti poti posta problema acolo.
Foloseste functia de cautare pe forum, inainte sa te mai avanti sa faci offtopic.

3rd gear

mamumik

3rd gear

• Masina: daewoo matiz e

MesajDum Ian 13, 2013 11:28 am

eu cred ca decat sa fii atent la gramatica gen: K, DAK,etc,sau CAUTAREA FORUMULUI,mai bine ai ajuta cu ideii in legatura cu matizurileeee,,,,despre asta e forumul acesta.nu????parerea mea.si am cautat in forum,nu am gasit.poate ma luminezi tu.sau poate gasesc pe forumu-l MUSTANGCLUB.RO

3rd gear

mamumik

3rd gear

• Masina: daewoo matiz e

MesajDum Ian 13, 2013 11:31 am

nu cred ca e o greseala sa nu gasesti un topic,trebuia doar sa cauti o anumita denumire,,,greseala mea
Ultima oară modificat de Mustang pe Dum Ian 13, 2013 12:55 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: Incalcare regulament, pct. 2.c. - Avertisment emis

Administrator

Mustang

Administrator

• Masina: Daewoo Matiz E / Euro 2 / 2004

MesajDum Ian 13, 2013 12:53 pm

mamumik scrie:eu cred ca decat sa fii atent la gramatica gen: K, DAK,etc,sau CAUTAREA FORUMULUI,mai bine ai ajuta cu ideii in legatura cu matizurileeee,,,,despre asta e forumul acesta.nu????parerea mea.si am cautat in forum,nu am gasit.poate ma luminezi tu.sau poate gasesc pe forumu-l MUSTANGCLUB.RO

Stimate utilizator,

Eu cred ca, decat sa stai tu sa imi diseci mie comportamentul de administrator, mai bine ai citi inainte de toate regulamentul, ca e facut cu un rost. Nu mi se pare normal ca, intr-un topic in care de discuta despre indicatorul de viteza, sa vii si sa postezi alta problema care n-are nicio treaba cu acel subiect. Daca merg pe principiul tau, ar trebui sa deschid topic despre flori, fete si baieti, in care sa postez ca am pana, ca nu imi merge ceasul de kilometraj, ca mi-a plouat in masina si ca tralalala si lalala. Cand va veni un nene care chiar vrea sa vada ce solutii s-au dat la o problema, se va incurca si cu explicatia data pentru problema ta, putand sa umble la masina si sa o faca praf din cauza ca nu a fost foarte atent la cursul discutiei (care o luase pe campie rau de tot).

La toate topicurile am oferit raspunsuri, acolo unde am stiut si unde m-am lovit si eu de problema, indiferent ca s-a scris corect sau nu gramatical, sau daca s-au respectat sau nu alte reguli de pe forum; normal ca am atras atentia greselii utilizatorului, dar l-am si indemnat unde sa mai caute rezolvari.

Ah, ca n-ai gasit in prima cautare pe forum nimic, postezi topic nou, nu te apuci sa scrii intr-un topic care nu are nicio legatura cu problema ta. Iti aratam noi calea si atunci, dar macar inchideam topicul tau gresit dupa ce se facea o redirectionare in prealabil catre topicul bun.

Sfatul meu e sa nu mai fii asa virulent si sa accepti cand gresesti (fara sa devii sarcastic), fara sa mai sari asa la cei care se ocupa de bunul mers al forumului.

O zi buna!

Membru MatizClub

Stefan

Membru MatizClub

• Masina: Daewoo Matiz SE

MesajDum Feb 03, 2013 9:22 pm

Salutare! Big problem! Am umblat azi la ceasurile din bord si cred ca am tras prea tare de cablul vitezometrului si acum nu-mi mai indica nici viteza si nici kilometrajul. Precizez ca l-am bagat bine in spate dar tot nu merge. M-am uitat pe traseul lui pe la motor si am vazut ca era la vedere acea sarma, am incercat sa o bag la loc, sa o intind dar nu s-a putut. Nu stiu daca trebuie sa cumpar alt cablu sau daca pot sa ma uit si pe sub masina la cutie daca pot sa fac ceva de acolo dar nu stiu sa umblu. Daca ar fi cumpar cablul pe care ar trebui sa-l iau pe cel scurt sau pe cel lung?

Membru MatizClub

nicolas

Membru MatizClub

• Masina: DAEWOO MATIZ SE

MesajDum Feb 03, 2013 10:27 pm

trebuie sa il bagi la loc in cutie
a iesit din camasa,trebuie saltata masina si sa il bagi la loc

Membru MatizClub

Stefan

Membru MatizClub

MesajDum Feb 03, 2013 11:27 pm

Merci mult pentru informatie Nicolas! Pacat ca nu stiu cum sa fac asta decat daca imi explica cineva toti pasii sigur as reusi apoi s-o fac! As prefera sa incerc asa mai intai daca as sti ca nu s-a stricat cablul si sa nu cumpar altu nou!

Membru VIP MatizClub

wol

Membru VIP MatizClub

Vârsta: 39
  • Masina: Matiz SE fara AC si Damas

MesajLun Feb 04, 2013 5:11 pm

cablul e format dintr-un miez care se roteste si camasa lui

ca sa vezi daca mai e bun te uiti la kilometraj la indicatorul mic, la sute de metri si rotesti cat poti de cablu stiu ca e destul de incomod dar e singura varianta daca nu vrei sa mai demontezi in spatele ceasurilor

acum montatul la loc in cutie ar trebui sa fie simplu, introduci miezula ala care are un capat tare cu profil patrat in gaura si rotesti piulita de siguranta (piulita e de plastic si e facuta sa se stranga cu mana)
nu trebuie sa ridici masina, ai acces pe sus, da filtrul de aer jos, eventual si bateria daca nu ai loc

dar la tine imi e teama ca s-a rupt camasa imediat desupra piulitei si piulita a ramas pe cutie, in cazul asta nu stiu daca se poate repara
inteleptul invata de la toti, mediocrul din experienta proprie, numai prostul le stie pe toate

Membru MatizClub

Stefan

Membru MatizClub

MesajLun Feb 04, 2013 9:24 pm

Maine dimineata se uita un mecanic la ea, stie despre ce e vorba ca are un cielo si cam se aseamana. El a zis ca o sa-l dea cu totul jos si il intinde frumos, trage camasa ca sa arate ca unul nou si mi-l pune la loc. O sa va anunt maine cum a decurs treaba :D

Membru MatizClub

Stefan

Membru MatizClub

MesajMar Feb 05, 2013 3:04 pm

Se pare ca nu s-a putut face nimic pentru acel cablu si va trebui sa cumpar unul nou. Mai bine asa unul nou pentru 40 de lei si gata :D Dar acum vine marea intrebare: stie careva sa puna asa ceva, contracost evident? Se ofera sa ma ajute si pe mine cineva? :D
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mecanica