Acum este 23 Dec 2014, 06:20

Aer conditionat

Ai facut ceva imbunatatiri la masina? Arata-ne si noua cum ai procedat.
  • Autor

Membru VIP MatizClub

liviunp

Membru VIP MatizClub

Vârsta: 48
  • Masina: Matiz E

Aer conditionat

Mesaj03 Iun 2012, 12:30

Că tot este rubrica de modificări, am și eu o întrebare.

Pe Matizul meu din 2002 Euro2 pot pune o instalație de aer condiționat? Ce alte modificări implică?
Matizel și Albăstrica

Save water. Drink beer!

Moderator

Trak-X

Moderator

Vârsta: 26
  • Masina: Renault Megane 3 / 2011

Re: Aer conditionat

Mesaj03 Iun 2012, 13:23

Da. Se poate monta fara probleme. Trebuie instalatia completa impreuna cu compresorul si radiatorul de aer conditionat, eventual si electrica daca ai de unde.

3rd gear

mannu

3rd gear

• Masina: Seat Ibiza Stella 2001

Mesaj03 Iun 2012, 13:37

Se poate monta cu conditia ca compresorul sa fie de pe varianta simpla fara sevodirectie ,daca masina a fost cu servo atunci se poate doar ca iti trebuie tot ce apartine de servo,iar la partea electrica iti trebuie instalatia care se afla pe motor ,partea interioara e cablata din fabrica

Membru MatizClub

robert

Membru MatizClub

Vârsta: 28
  • Masina: Matiz/Leganza
    2007/2003

Mesaj04 Iun 2012, 12:31

Electrica se poate face de la 0, eu nu am avut nimic tras nici in interior nici la motor unde oricum trebuie legat doar un singur fir! :lol: Iar la varianta cu servo iti trebuie doar suportul compresorului varianta cu servodirectie restul pieselor nu ca sunt diferite, fiecare cu treaba lui! Nu mai sfatuiti oamenii aiurea ca dupaia cumpara tot motorul sa isi puna saracii A/C :lol: Era odata un topic facut de la 0 de mine cu pasii ce trebuie urmati si de ce este nevoie insa s-a dus!
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

3rd gear

mannu

3rd gear

• Masina: Seat Ibiza Stella 2001

Mesaj04 Iun 2012, 12:44

la varianta cu servo este un tip de compresor si pompa de servo este pe post si de intinzator ,iar la varianta simpla alt tip de compresor care are dimensiunile intre gaurile de prindere diferite si in acelasi timp copresorul este si intinzator, iar la partea eectrica daca vrei sa functioneze cum trebuie iti trebuie mai mult de un singur fir , ai nevoie si de un releu si de siguranta de protectie si spun asta pt ca am montat si varianta simpla si varianta cu servo si am facut instalatia de la zero

Membru MatizClub

robert

Membru MatizClub

Vârsta: 28
  • Masina: Matiz/Leganza
    2007/2003

Mesaj04 Iun 2012, 16:58

Eu asa stiam ca difera doar suportul dar daca spui ca ai montat si cu si fara inseamna ca ai dreptate! ;) Si da e necesar si releul, plus ca se mai fac niste legaturi pe acolo, insa vruiam defapt sa spun ca la motor e simpla treaba fata de interior, plus de asta la cele euro 2 exista deja instalatia interioara facuta fata de cei cu E3/E4!
I still miss my ex-wife, but my aim is getting better!

Înapoi la Modificari si imbunatatiri